Вітчизняне вагонобудування продовжує відновлюватися і нарощує споживання сталевої продукції

Нинішній рік обіцяє бути вдалим для українських вагонобудівників. Статистичні дані першого кварталу підтверджують хороші прогнози для галузі. За перші три місяці 2019 року українські вагонобудівні підприємства наростили випуск продукції на 16,2% порівняно з відповідним періодом минулого року – до 2926 одиниць несамохідних вантажних вагонів, вагонів-платформ, залізничних і трамвайних вагонів.

Експерти і учасники ринку прогнозують збільшення виробництва вагонів в нинішньому році до 13 тис. од. Утім, не виключено, що в реальності показники будуть ще вищими. І це обіцяє українським металургам зростання внутрішнього ринку металопродукції. Минулого року обсяг споживання металу у вагонобудуванні оцінювався в 300 тис. т. У 2019 році він може зрости ще на 15-20%. Схожа динаміка очікується й у вагоноремонті.

Підсумки минулого року

За даними Держстату, виробництво вантажних вагонів і платформ у 2018 році зросло на 63,3% – до 11 152 од. У 2017 році вагонобудівники виготовили 6831 вагон. Це в 2,4 раза більше, ніж у 2016 році, коли було випущено 2811 вагонів.

«Укрзалізниця» у 2018 році поповнила парк вантажних вагонів приблизно на 3,5 тис. од. Оператор купував вагони і виробляв їх на власних потужностях. За 9 місяців 2018 року «Укрзалізниця» випустила близько 2,4 тис. вагонів за річного плану в 3,6 тис. од.

Найбільшими приватними виробниками вантажних вагонів у 2018 році були: Крюківський вагонобудівний завод (КВБЗ) – підприємство наростило випуск продукції на 83%, до 3686 од.; «Дніпровагонмаш», який виготовив 2312 вагонів; вагонобудівне підприємство «Аурум Груп» («Дизельний завод»), яке у 2018 році побудувало 258 вантажних вагонів, з них 10 зерновозів і 248 напіввагонів.

Великі надії

Плани «Укрзалізницы» сильно залежать від фінансових можливостей, які залишають бажати кращого. Наприклад, у 2018 році держмонополіст планував поповнити парк на 10 тис. вантажних вагонів. Але без кредиту Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) плани знизилися. У результаті УЗ отримала лише 3,5 тис. од.

Наприкінці минулого року «Укрзалізниця» підписала договір про залучення кредиту ЄБРР у розмірі $150 млн на закупівлю приблизно 6,5 тис. напіввагонів. Глава правління УЗ Євген Кравцов тоді говорив, що тендер уже оголошений. А перші поставки очікувалися до кінця 2018-го. Однак пізніше торги перенесли на пізніші терміни.

Фінансовий план «Укрзалізниці» на 2019 рік передбачає придбання рухомого складу на 5,1 млрд грн. Перевізник розраховує купити за рахунок коштів ЄБРР приблизно 2,15 тис. напіввагонів і виготовити на власних потужностях близько 3 од.

Більш амбітні виробничі плани на поточний рік мають приватні виробники. Наприклад, «Дніпровагонмаш» має намір збільшити виробництво на 36% – до 3150 од. «Аурум Груп» планує наростити випуск одразу в 3 рази, а ще – збільшити власний парк напіввагонів на 300 од.

КВБЗ має намір зберегти обсяги випуску вагонів на рівні 2018 року – близько 3,7 тис. од. Утім, можливо, річні показники підприємства будуть вищими. Адже тільки в першому кварталі 2019 року завод випустив 1277 вантажних вагонів. Це на 73%, або на 539 од., більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Частка найбільших

Зі зрозумілих причин зведеної статистики металоспоживання у вагонобудуванні й вагоноремонті немає. Її можна оцінити за даними постачальників або виробників, а також – за металоємністю самих вагонів.

«Метінвест» у 2018 році відвантажив вагонобудівникам і вагоноремонтникам понад 150 тис. т металопрокату. Компанія поставляє приватним і державним виробникам і ремонтним підприємствам галузі переважно сортовий і фасонний прокат.

«Інтерпайп» минулого року збільшив поставки вантажних коліс на внутрішній ринок на 39% порівняно з 2017 роком – до 62 тис. т. Майже половину цього обсягу компанія відвантажила на адресу «Укрзалізниці».

Отже, сумарні поставки металургійної продукції для вагонобудування і вагоноремонту двох найбільших виробників перевищують 200 тис. т.

Точно порахувати металоспоживання у 5-10 інших великих і не дуже виробників вагонної металопродукції досить складно. Однак порядок цифр оцінити можна.

Обсяг ринку

Показники металоспоживання у виробників вагонів істотно різняться залежно від обсягів виробництва. За словамиАндрія Жарія, гендиректора «Аурум Груп», у 2018 році загальний обсяг споживання металопрокату у вагонобудівному й ремонтному секторах «Аурум Груп», без урахування лиття й комплектуючих (суцільнокатані колеса, осі), склав 3,6 тис. т. У 2019 році споживання металопрокатної продукції очікується на рівні 8-9 тис. т.Як приклад розрахунку металоспоживання у вагонобудуванні цікаві дані одного з найбільших підприємств галузі – ПрАТ «Дніпровагонмаш».

Споживання металу на «Дніпровагонмаш»

Тип металоспоживання 2018 р. Прогноз на 2019 р.
Металоспоживання у вагонобудуванні, тис. т 60.6 81.6
Металоспоживання у вагоноремонті, тис. т 0.4 0.9
Випуск вагонів , шт. 2312 3150
Ремонт вагонів, шт. 33 72
Усереднене металоспоживання у вагонобудуванні на один вагон, т 26.2 25.9
Усереднене металоспоживання у вагоноремонті на один вагон, т 12.1 12.5

Джерело даних: ПрАТ «Дніпровагонмаш»

«У середньому маса тари вагона становить 24 т. 10 т припадає на візки (ходова частина вагона) і 14 т – на кузов. При цьому майже на 100% вагон складається з металу», – пояснює Олег Корнецький, гендиректор ПАТ «Дніпровагонмаш».За даними «Дніпровагонмаш», на будівництво одного вагона в середньому йде приблизно 26 т металопродукції. При цьому власна вага найбільш поширених в Україні типів вантажних вагонів (напіввагонів, зерновозів) коливається в межах 23-24 т. Відповідно, якщо перевести 11 152 вироблених у 2018 році вагонів у метал – вийде приблизно 290 тис. т.Як запевняють експерти, в українських вагонах немає імпортної складової. Отже, йдеться про фактичне споживання металопродукції виключно українського виробництва.При цьому металоспоживання у виробництві пасажирських вагонів можна не враховувати, оскільки їх випуск обчислюється десятками.

Дефіціту.net

Сортамент використовуваної у вагонобудуванні й вагоноремонті продукції доволі широкий.

«У виробництві вагонів і їх ремонті підприємства «Аурум Груп» поруч із виробами ливарної галузі використовують широку номенклатурну лінійку металопрокатної продукції з конструкційних і низьколегованих марок сталей. Вона включає простий сортовий прокат (круглу, квадратну й шестигранну сталь), фасонний прокат (швелер, кутник), плоский прокат (гарячекатані листи різної товщини) і спеціальний прокат (профіль «Z», профіль «вагонна стійка»)», – уточнює Андрій Жарій.

Як зазначає Олег Корнецький, у вагонобудуванні й вагоноремонті не обійтися без доволі широкого переліку постачальників.

Основна металопродукція для вагонобудування і постачальники на «Дніпровагонмаш»

Продукція Основний постачальник
Плоский та профільний металопрокат «Метінвест Холдинг» «Метінвест Холдинг»
Колеса суцільнокатані «Інтерпайп»
Осі залізничні «Метінвест Холдинг»
Крупне візкове литво Кременчуцький сталеливарний завод
Середнє і дрібне вагонне литво Дніпродзержинський сталеливарний завод

Джерело даних: ПрАТ «Дніпровагонмаш»

За словами Андрія Жарія, сьогодні потреба в металопрокаті забезпечується продукцією вітчизняного виробництва в повному обсязі. Відсутність дефіциту тієї чи іншої номенклатури більшою мірою залежить від якісного планування і своєчасного розміщення замовлення на металопрокатних потужностях.

«На сьогодні відчувається гостра нестача і перебої з поставками суцільнокатаних залізничних коліс. Крім того, є затримка у поставках металопродукції залізничним транспортом за всією номенклатурою», – нарікає Олег Корнецький.

Обсяги вагоноремонту

Минулого році один лише «Лемтранс» відремонтував на своїх виробничих майданчиках 6,4 тис. вантажних вагонів. «Укрзалізниця» модернізувала приблизно 9,4 тис. од. Саме таку цифру називав Євген Кравцов.

Як зазначає глава Асоціації власників вагонів Олександр Криворучко, у 2018 році середньомісячна кількість ремонтів за видами для вагонів приватного рухомого складу становила: капітальний – 679 од., деповський – 1484 од. і поточний – 8993 од. Отже, у річному вимірюванні капітальні ремонти становили 8148, деповські – 17 808.

«Станом на 1 січня 2019 року порівняно з відповідною датою минулого року загальна реновація парку вагонів приватної власності становила близько 11,97 тис. вагонів. У тому числі – 6,6 тис. напіввагонів і більше 4 тис. зерновозів», – уточнює Олександр Криворучко.

Металоємність ремонтів

Металоспоживання у вагоноремонті підрахувати набагато складніше через різну металоємність. В одному вантажному вагоні потрібно замінити невеликий фрагмент металу, в іншому – вагонний візок.

За даними «Дніпровагонмашу», ремонт вантажного вагона потребує приблизно 50% «металоваги» нового вагона.

«Цільовий сегмент нашого підприємства – виконання складних, металоємних ремонтів з великими обсягами кузовних робіт, що вимагає значного обсягу металопродукції», – пояснює Олег Корнецький.

Проте, якщо відштовхуватися від наведених вище даних за обсягом ремонту приватного парку, то капремонт вагонів «приватників» можна оцінити приблизно в 100 тис. т металу. Виходить, загалом металоспоживання у вагоноремонті вагонного парку приватних вантажоперевізників та «Укрзалізниці» можна оцінити приблизно в 100-250 тис. т металу.

Перспектива в дефіциті

Зростання металоспоживання у вагонобудуванні й вагоноремонті повністю залежить від інвестиційних планів і можливостей «Укрзалізниці» та приватних власників вагонів.

«Перспективи зростання споживання залежать від вирішення низки питань на державному рівні. Ключовими є питання тяги, зношеності шляхів загального користування та обмеження терміну експлуатації вагонів», – відзначають у «Метінвесті».

«УЗ запланувала протягом декількох років скоротити період оборотності вагонів на кілька днів, що дасть змогу уникнути дефіциту вагонів як такого. Але ми розуміємо, що реалізація цих планів малоймовірна, тому дефіцит буде зберігатися і вимірюватися в тисячах вагонів, – резюмує Олександр Криворучко. – Плюс один день до обороту призводить до дефіциту близько 2 тис. вагонів».

Що стосується приватних вагонних парків, то, за словами Олександра Криворучка, на найближчі роки фахівці роблять дуже обережні прогнози про його розвиток. Очікується, що вагонний парк компаній ГМК буде рости на 200-500 вагонів на рік. Серед тих, хто має намір купувати вагони в середньостроковій перспективі, – Ferrexpo, «Лемтранс», можливо, «АрселорМіттал Кривий Ріг» (АМКР).

«Перша логістична компанія» до 2020 року планує придбати 400-500 нових зерновозів. До речі, цей сегмент непогано підтримує держава. З 1 січня 2019 року аграріям мають компенсувати 25% витрат від вартості придбання вагонів-зерновозів.

І все ж у найближчі роки дефіцит вагонів, швидше за все, зберігатиметься. За даними дослідження Українського інституту майбутнього, нестача вагонів у 2019-2021 рр. сягатиме 35 тис., 41 тис. і 48 тис. вагонів відповідно.

 

ГМК-Центр